معرفی

گلشیری اولین داستانش را در سال  1337زمانی که در دفتر اسناد رسمی کار می‌کرد نوشت. پس از گرفتن دیپلم، معلم شد و در سال 1338 تحصیل در رشتهُ ادبیات فارسی را در دانشگاه اصفهان آغاز کرد.

گلشیری تعدادی از داستان‌های کوتاه و چند شعر خود را در شماره‌های مختلف نشریه جنگ اصفهان به چاپ رساند و در سال 1347، این داستان‌ها را در مجموعهُ مثل همیشه منتشر کرد. وی رمان شازده احتجاب را در سال 1348، و رمان کریستین و کید را در سال 1350 منتشر کرد.

در سال 1353 به تهران آمد. در تهران با بعضی از یاران قدیمی جنگ که ساکن تهران بودند و عده‌ای دیگر از اهل قلم جلساتی هفتگی برگزار کردند.

مجموعه داستان نمازخانهُ کوچک من (1354) ، و جلد اول رمان برهُ گمشدهُ راعی (1356) حاصل همین دوره بود.

گلشیری در بهمن 1358 معصوم پنجم را منتشر کرد. سال 1361 آغاز انتشار گاهنامهُ نقد آگاه بود. مطالب این گاهنامه را شورایی متشکل از نجف دریابندری، هوشنگ گلشیری، باقر پرهام و محسن یلفانی (بعدتر، محمدرضا باطنی) انتخاب می‌کردند. انتشار این نشریه تا سال 1363 ادامه یافت.

جبه‌خانه در سال 1362 و حدیث ماهیگیر و دیو در سال1363 منتشر شد. گلشیری از اواخر سال 1364، با همکاری با مجلهُ آدینه از اولین شمارهُ آن، و پس از آن، دنیای سخن و پذیرش مسئولیت صفحات ادبی مفید برای ده شماره دور تازه‌ای از کار مطبوعاتی خود را آغاز کرد.

مجموعه داستان پنج‌گنج در سال 1368 (سوئد) فیلمنامهُ دوازده رخ در سال 1369، رمان‌های در ولایت هوا در سال 1370 (سوئد)، آینه‌‌های دردار (امریکا و ایران) در سال 1371 مجموعه داستان دست تاریک، دست‌روشن در سال 1374،و در ستایش شعر سکوت (دو مقالهُ بلند در بارهُ شعر) در سال 1374 منتشر شد.

در کنار ادبیات و نقد معاصر، ضرورت شناخت متون کهن نیز از دلمشغولی‌های گلشیری بود. او به همراه دوستانی از اهل قلم در جلساتی هفتگی، که از سال 1361  آغاز شد و پانزده سالی ادامه داشت، بسیاری از آثار کلاسیک فارسی را بازخوانی و بررسی کرد.

در فروردین 1376، اقامتی 9 ‌ماهه در آلمان به دعوت بنیاد هاینریش بل فرصتی شد برای به پایان رساندن رمان جن‌نامه که تحریر آن را سیزده سال پیشتر آغاز کرده بود. در همین دوره، برای داستان‌خوانی و سخنرانی به شهرهای مختلف اروپا رفت و جایزهُ لیلیان هلمن/ دشیل همت را نیز دریافت کرد. در زمستان 1376، رمان جن‌نامه (سوئد) و جدال نقش با نقاش انتشار یافت.

وی سردبیری ماهنامهُ ادبی کارنامه را در تابستان 1377 پذیرفت و نخستین شمارهُ آن را در دی ماه همین سال منتشر کرد. در این دوره جلسات بررسی شعر و داستان نیز به همت او در دفتر کارنامه برگزار می‌شد. یازدهمین شمارهُ کارنامه به سردبیری او پس از مرگش در خرداد 1379 منتشر شد.

گلشیری در سال 1378 جایزهُ صلح اریش ماریا رمارک را در مراسمی در شهر ازنابروک آلمان دریافت کرد.

در مهر ماه همین سال در آخرین سفرش در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت شرکت کرد. سپس برای سخنرانی و داستان‌خوانی به انگلستان رفت. مجموعهُ مقالات باغ در باغ در پاییز 1378 منتشر شد.

هوشنگ گلشیری به دنبال یک دورهُ طولانی بیماری، که نخستین نشانه‌های آن از پاییز سال 1378 شروع شده بود، در 16 خرداد 79 در بیمارستان ایرانمهر تهران در گذشت و در امامزاده طاهر در مهرشهر کرج به خاک سپرده شد.

برخی از آثار وی : دوستان علاقمند میتونند روی عنوان کتابها کلیک کرده و کتاب مورد نظر رو دانلود کنند

 

در ولایت هوا – هوشنگ گلشیری

جن نامه – هوشنگ گلشیری

۱۰ داستان کوتاه – هوشنگ گلشیری

هر دو روی یک سکه – هوشنگ گلشیری

کریستین و کید – هوشنگ گلشیری

معصوم دوم – هوشنگ گلشیری

معصوم چهارم – هوشنگ گلشیری

معصوم پنجم – هوشنگ گلشیری

شاه سیاهپوشان – هوشنگ گلشیری

شازده احتجاب – هوشنگ گلشیری

 

 

پ.نوشت : لینک دانلود ها از سایت بزرگترین مرجع کتاب گرفته شده است 


باتشکر

فرزانه عنایتی

/ 12 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی نقی پور

موفق باشی دوست من و ممنون

وبلاگ زیبا و پر محتوایی دارید.از اینکه با وبلاگ شما آشنا شدم خوشحالم.لطفا به وبلاگ بنده هم سر بزنید.با تشکر. www.hamedhatami.persianblog.ir

رایحه

ممنون فرزانه جان.خیلی مفید و دلنشین بود

زهرا

ای مردم! از پست فطرتان بی بند و باری که دین ندارند بپرهیزید. امام حسین (ع) آپم و منتظر حضور ارزشمندت.

موسیقی بتهوون

سلام ، وبلاگ بسیار خوبی است . مطالب جالبی دارید ، لینکتون کردم ،‌خوشحال می شم به ما هم سر بزنید .

کسب درامد اینترنتیhttp://ads.inpersia.com/users/ref/106540

رضا

جالبه و منتظر اطلاعات کاملتر

رضا

جالبه و منتظر اطلاعات کاملتر

خرز...

بیا با دو مطلب توپ آپم[گل] منو بلینک[نیشخند]

ر.اصغری

جالب بود