چرا نيم فاصله؟

نيم فاصله چيست؟

در رسم­الخط قديم چيزي به نام « نيم فاصله » وجود نداشته است. در حقيقت نيم فاصله حاصل ورود ابزار مدرن براي نوشتن و ناداني اين ابزار در مورد دو تکه بودن يک کلمه واحد است. تفاوت نيم فاصله با فاصله در اين است که اگر بين دو کلمه فاصله قرار بدهيم و اين دو کلمه در واقع يک کلمه واحد باشند در انتهاي خط به دو تا کلمه مجزا تبديل مي­شوند. اما اگر از نيم فاصله استفاده کنيم اين کلمه دو تکه نه تنها در انتهاي خط بلکه در تمام جاهاي خط يک کلمه واحد خواهند بود. اما چگونه؟ تفاوت را احساس کنيد:

1) مي شود، رسم الخط، داستان نويس، ويژه نامه، نامه ها، کتاب ها و...

2) مي­شود، رسم­الخط، داستان­نويس، ويژه­نامه، نامه­ها، کتاب­ها و..

3) ميشود، رسمالخط، داستاننويس، ويژهنامه، نامهها، کتابها و..

خط اول کلمات با فاصله از هم جدا شده­اند، خط دوم با نيم فاصله و خط سوم بدون هيچ فاصله­اي! مي­بينيد که کلمات خط دوم به هم چسبيده­اند اما در رسم­الخط آنها هيچ اشکالي به وجود نيامده است. در حقيقت نيم فاصله صرفاً براي يک تکه کردن کلمات دو تکه است بدون اينکه هيچ اشکالي در رسم­­الخط به وجود بيايد.

نيم فاصله را چگونه بگذاريم؟

در ويندوزهاي مختلف نيم فاصله به گونه اي خاص گذاشته مي­شود. در بعضي از آنها با فشار دادن همزمان دو کليد Shift , Space و يا دو کليد ctrl , - به وجود مي­آيد.

نيم فاصله را کجا به کار ببريم؟

1)   کلمات واحد که از دو تکه مجزا تشکيل شده­اند : هر کلمه دو تکه اي نياز به نيم فاصله ندارد. کلماتي را با نيم فاصله از هم جدا مي­کنيم که در صورت جدا نوشتن آنها باز هم هر کلمه معناي کاملي داشته باشد.

به عنوان مثال رسم­الخط، هشت­الهفت، مبايعه­نامه، نامه­نگاري، داستان­نويس و...

2)   مي، همي، نمي و ... که به قبل فعل مي­چسبند. اين سه تا هرگز به فعل نمي­چسبند اما به همان دلايلي که ذکر شد با نيم فاصله به هم مي­چسبند! مثال : مي­نويسم، نمي­خواهم، همي­رويم و...

3)      ها (علامت جمع فارسي ) : « ها » ي علامت جمع فارسي هم به کلمه نمي­چسبد. نامه­ها، کتاب­ها، ستاره­ها...

4)   به قبل از کلمه : تصور کنيد عبارتي مثل « به وجود بياورم » را بخواهيم به مخاطب برسانيم. به خط بالا و وجود خط پايين باشد. چه اتفاقي مي­افتد؟

5)   ام، اي، ايم، ايد، اند : اين شناسه­هاي فعل که قرار است به فعل بچسبند اما به خاطر اينکه حرف آخر فعل « ه » است نمي­توانند بچسبند. رسانده­اند، گذاشته­ايم، خواسته­ام، ننوشته­اند و...

6)   تر و ترين : دو تا شناسه اي که صفت تفضيلي مي­سازند. به جز در دو کلمه بيشتر و کمتر همواره از کلمه بعدي خود جدا نوشته مي­شوند. و به همان دليلي که گفته شد با نيم فاصله به کلمه قبلي خود مي­چسبند.

 

چه دليلي محکم­تر از اين که نيم­فاصله، دو کلمه را به هم مي­چسباند اما همچنان فاصله را حفظ مي­کند. ممکن است هنگامي که تازه شروع به استفاده از نيم­­فاصله کرده­ايد برايتان سخت باشد که از آن استفاده کنيد اما همين که عادت شد ديگر مانند باقي کارها هنگام تايپ عمل مي­کند.

به عنوان آخرين مطلب، بحث بعدي درباره علايم سجاوندي خواهد بود. بعد از آن به داستان صرف خواهيم پرداخت.

موفق باشيد

مصطفي مرداني.

/ 7 نظر / 87 بازدید
حمیده محمدرضاپور

هوای سردزمستان هوای برفی دی دوباره آمده بابانوئل ... فدای سرم ! .... دیگر نیازی ندارم به هیچ کس به هیچ چیز اما تو بیا که که که دوباره گوشه ی خانه دوباره منتظرم *** بااحترام

دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب دانشگاههای سراسر

از امروز گروه هايي با نام "ناصحان" با انجام مانور "تذکر لساني" موجوديت خود را اعلام مي کنند.گروه ‏ناصحان متشکل از بسيجياني است که "آموزش هاي ويژه مربيان عفاف و حجاب" را گذرانده اند.‏ گروه هاي "ناصحان" به دنبال آماده شدن لايحه تشکيل "وزارت امر به معروف و نهي از منکر" توسط دولت، ‏تشکيل شده و به نظر مي رسد که آنها قرار است نيروي لازم براي تشکيل اين وزارتخانه را آماده کنند. مانور تذکر لساني امروز و در اولين روز از هفته "امر به معروف و نهي از منکر" در سراسر کشور به اجرا در ‏مي آيد. مجريان اين مانور گروه هايي هستند که فرماندهان بسيج آن را "گروه ناصحان" نام داده اند.‏

ایرانی

من با FireFox 3.0.3 که این مطلب رو می‌خوندم. نه نیم‌فاصله تو متن شما رعایت شده بود (نیم‌فاصله‌ها به هم چسبیده‌بودن)، نه از "ی" فارسی استفاده کردین (برای شما عربی بود)، نه از "ک" فارسی استفاده کردین (برای شما عربی بود). خیلی خوب می‌شد که خودتون این نکته‌ها رو رعایت می‌کردین. اگه خودتون رعایت نکنین، چه توقعی دارین که دیگران این کار رو انجام بدن؟

رضا

من با FireFox 17 که این مطلب رو می‌خوندم. نه نیم‌فاصله تو متن شما رعایت شده بود (نیم‌فاصله‌ها به هم چسبیده‌بودن)، نه از "ی" فارسی استفاده کردین (برای شما عربی بود)، نه از "ک" فارسی استفاده کردین (برای شما عربی بود). خیلی خوب می‌شد که خودتون این نکته‌ها رو رعایت می‌کردین. اگه خودتون رعایت نکنین، چه توقعی دارین که دیگران این کار رو انجام بدن؟

هلیا

سلام این موضوع در مورد شناسه ی "است" در فعل "می شده است" صدق نمی کند؟